Vlasy sú často našou vizitkou a niet preto divu, že im venujeme tak veľkú pozornosť a príslušnú starostlivosť. Dokonalo vyzerajúci účes urobí omnoho viac než luxusný outfit. Žiaľ, príroda nebola k nám všetkým rovnako štedrá a preto sa snažíme rôznymi metódami a kozmetickými prípravkami naše vlasy posilniť. V prvom rade sa zaujímame o vitamíny proti vypadávaniu vlasov. Príčinou nadmerného vypadávania vlasov nie sú iba genetické predispozície, ale výrazný vplyv na padanie vlasov má tiež stres, hormonálna nerovnováha a tiež životné prostredie v ktorom žijeme.

Vypadávanie vlasov a životosprávaVitamíny proti padaniu vlasov

Ďalším negatívnym faktorom je zlá a nezodpovedná životospráva. Tou by sme mohli začať. Pokiaľ je to nutné, zmeniť treba jedálniček, ktorý potrebujeme obohatiť o vitamíny, minerály, bielkoviny, aminokyseliny a stopové prvky. Priaznivo na vlasy pôsobí vitamín B-B2 Riboflavín, B5 a B6. Riboflavín (B2) nachádzame v mlieku, kvasniciach, rybách, vajciach, hovädziom a bravčovom mäse a vo vnútornostiach. Veľmi dôležitý je tiež vitamín C.

vitaminy na vlasy infografika

Ďalšie vitamíny proti vypadávaniu vlasov

Experti pre zdravie sa zhodujú, že jesť vyváženú stravu, ktorá obsahuje 13 životne dôležitých vitamínov môže prispieť k udržaniu zdravia vašich vlasov. Medzi základné vitamíny patria A, D, E, K, C, a skupina B-komplex: tiamín, riboflavín, niacín, kyselina pantoténovú, biotín, vitamín B-6, vitamín B-12 a kyselina listová.

B komplex je dôležitý pre reguláciu metabolizmu a udržiavanie centrálneho nervového systému. Vitamíny skupiny B  sú však dôležité aj pre zdravie kože a vlasov. Odborníci sa zhodujú, že môžu prispieť k posilneniu vlasov.

Vitamíny skupiny B môžete nájsť v celozrnných výrobkov, karfiole, mrkve,  v tmavej listovej zelenine, hovädzej pečeni, hydine, vajciach, sójových bôboch, orechoch, avokáde a tiež v strukovinách.

Vitamín B-12 je obsiahnutý v potravinách živočíšneho pôvodu, ako je mäso a mliečne výrobky. Ak patríte medzi vegánov alebo vegetariánov alebo máte problémy s konzumáciou týchto produktov, môžete brať doplnok vitamínu B12, ktorý si zakúpite v lekárni. Dospelý človek by mal mať 2,4 mikrogramov denne.

Medzi vitamíny proti vypadávaniu vlasov zaraďujeme tiež účinný klíčkový olej s vitamínmi. Tento prípravok obsahuje olej z klíčkov, karotén a vitamíny C a E. Pôsobí nielen proti padaniu vlasov, ale znižuje aj stres a vyrovnáva hormonálny systém. Nesmieme zabudnúť na Betavital – výťažok z červenej repy s rutínom, vitamínom C a betakaroténom. Je to obľúbený preparát, ktorý zabraňuje vypadávaniu vlasov a navyše odstraňuje prekyslenie organizmu a zyyšuje tiež počet červených krviniek.

Väčšina z nás si veľmi dobre uvedomuje, že vitamín C môže zlepšiť náš imunitný systém, chráni nás proti nachladnutiu a pred vznikom ďalších chorôb. Čo si však neuvedomujeme je fakt, že vitamín C je tiež dôležitý pre naše vlasy. Je to spôsobené tým, že vitamín C pomáha telu produkovať kolagén, dôležitý proteín zodpovedná za zdravie vlasov, kože a nechtov. Navyše, vitamín C je považovaný za antioxidant, ktorý bojuje proti voľným radikálom, ktoré poškodzujú telesné tkanivá. Voľné radikály sú známe tým, že spôsobujú poškodenie vlasov, ktoré sa následne stávajú krehké a slabé. Ak na sebe spozorujete, že vaše vlasy sa stávajú jemnejšími a krehkejšími, môže to byť spôsobené nedostatočným množstvom vitamínu C v tele. Takmer všetkým z nás je dobré známe, že hlavným zdrojom vitamínu C sú citrusové plody.

vitamíny proti vypadávaniu vlasov

Často túžime po krásnych, zdravých a lesklých vlasoch a preto sme ochotní dať za vitamíny proti vypadávaniu vlasov horibilné sumy. Odporúčame vám tieto nemalé finančné prostriedky zainvestovať do účinných prípravkov proti vypadávaniu vlasov s obsahom už spomínaných vitamínov skupiny B, ktoré navyše pomáhajú chrániť váš organizmus voči stresovému vypätiu. Vitamín A by určite nemal chýbať, inak vlasy nebudú také pevné, pružné, husté a elastické. Vitamín C podporuje činnosť kapilár, po ktorých sa krv dostáva do vlasových folikulov. Zároveň sústreďte zvýšenú pozornosť vitamínu E, pokiaľ túžite po krásnych dlhých vlasoch. Ak vás zaujíma ako si vyberať tabletky proti vypadávaniu vlasov prečítajte si naše články o revalid – pre koho je vhodný a neocapil.

Vitamín D udržuje zdravie kosti a  pokožky a v posledných rokoch je tiež spájaný s rastom vlasov. Štúdie ukazujú, že tento vitamín môže pomôcť vytvárať nové folikuly – malé póry, z ktorých rastú vlasy. Vitamín D spolu s ďalšími prvkami môže pomôcť prebudiť folikuly, ktoré sú vo vegetačnom pokoji, čiže spia.

Ďalšie spôsoby ako podporiť zdravie vlasov

Ako sme zistili, vitamíny hrajú dôležitú úlohu pri zdraví našich vlasov. Na podporu ich kvality a rastu môžu pomôcť rovnako aj zmeny v životnom štýle:

Niečo navyše

Ste si vedomí toho, že vaše vlasy potrebujú výživu zvonka i zvnútra, no neviete ako na to? Začali ste postupne meniť stravovacie návyky, no nevidíte nijaké zlepšenie? Nezúfajte! Udržujte si stále svoju vnútornú motiváciu jesť zdravšie jedlá, piť čistú vodu, doprajte si vitamíny na vlasy a výsledky sa dostavia.

Áno, chápeme že túto otrepanú frázu ste počuli už veľakrát. Pravdou však zostáva, že nič sa nedeje z jedného dňa na druhý. Ak žijete zdravšie, vaše telo vám síce poďakuje už od prvého dňa, no fyzické zlepšenie očakávajte najskôr po polroku. Pokiaľ nepatríte k trpezlivým ľuďom, máme pre vás pár „zlepšovákov“ vďaka ktorým sa výsledkov dočkáte omnoho skôr!

Vitamíny na vlasy pre ženy

Poďme sa teraz pozrieť na to, ako by mohlo vyzerať optimálne zloženie vášho vitamínového doplnku napr.v tabletovej forme pre ženy. Pozorne čítajte, postupne rozoberieme všetky dôležité ingrediencie podľa účinkov a optimálneho dávkovania.

Tieto bioaktívne látky obohacujú vlasové bunky a pomáhajú tak vlasovým folikulom udržiavať silný a zdravý rast vlasov.

Morské chrupavky pochádzajú z morských rají. Vďaka vysokému obsahu vápnika sú výborné na vlasy, nechty a kĺby. Ich odporúčaná denná dávka pre ženy je 460mg.

Cysteín (L-cysteín) pomáha vlasom získavať ich pevnosť tým, že ich bunky zásobuje sírou. Patrí medzi neesenciálne aminokyseliny a podiela sa na tvorbe mohých pre organizmus prospešných látok ako je napr. glutatión, ktorý patrí medzi najsilnejšie antioxidanty v tele a posilňuje telesnú imunitu. Odporúčaná dávka cysteínu pre ženy je 100mg za deň.

Extrakt z Borovicovej kôry inak známy ako pycnogenol je výťažok z kôry francúzskej prímorskej borovice (Pinus pinaster). Slúži ako účinný antioxidant a zároveň pomáha chrániť bunky pred ich poškodením. Odporúčaná denná dávka extraktu je 50mg.

Kyselina pantoténová (vitamín B5) má okrem okrem priaznivých účinkov na vlasy podporuje tiež pokožku, pečeň, oči, tráviaci trakt a celkový telesný metabolizmus. Rovnako tiež zvyšuje plodnosť tým, že podporuje produkciu pohlavných hormónov. Pre účinnú podporu zdravého rastu vlasov odporúčame 12mg vitamínu B5 denne.

– Antioxidanty a Fytoextrakty určené na ochranu vlasových folikulov pred poškodením. Resveratrol s kurkumínom patria medzi účinné antioxidačné a protizápalové látky, ktoré pomáhajú zabraňovať poškodeniu vlasových folikulov. Sú veľmi účinné pokiaľ pôsobia spoločne a sú schopné navzájom spolupracovať – napr. kurkumín výrazne zvyšuje vstrebateľnosť a účinnosť resveratrolu.

Výťažok z prasličky roľnej je ďalší silný antioxidant, ktorý rovnako ako kurkumín a resveratrol chráni folikuly pred poškodením voľnými radikálmi. Odporúčaná denná dávka (ďalej len ODD) pre Resveratrol a výťažok Prasličky Roľnej je 100mg, v prípade kurkumínu je ODD 50mg.

Známe ako molekuly krvnej zložky, ktorých účelom je udržanie hladiny kyslíka v krvi.

Pre ženy, ktoré trpia alopéciou v súvislosti s nedostatkom železa, je jeho dopĺňanie veľmi dôležité. Železo zásobuje červené krvinky kyslíkom a vitamín B12 pomáha pri ich tvorbe. Preto odporúčame užívať obidve látky súčasne a to v dávke 48mg (železo) a 12μg (B12).

– Tieto látky zvyšujú biodostupnosť a pomáhajú zabezpečiť dostatočný príjem živín.

Vitamín B6 je všeobecne dôležitý pre rast vlasov. Priaznivo pôsobí na enzýmy a samotný metabolizmus vo vlasových folikuloch. Zároveň zvyšuje absorpčnú schopnosť pokožky. ODD vitamínu B6 je 2.8mg.

Kofeín pomáha stimulovať bunkový metabolizmus a prekrvuje pokožku. Jeho odporúčané dávkovanie je 50mg za deň.

– Živiny dôležité pre vlasy a vlasovú pokožku. Podporujú silný a zdravý rast vlasov.

Biotín je vitamín B-komplexu, ktorý efektívne vplýva nielen na rast vlasov ale aj obočia a mihálnic. Nedostatok biotínu v tele môže spôsobiť vypadávanie vlasov. Biotín tiež pomáha pri tvorbe aminokyselín a je dôležitou súčasťou pri vzniku vlasových buniek a ich množení. Zároveň dodáva vlasom keratín, čo je ich hlavný stavebný materiál a okrem toho podporuje. Pre čo najefektívnejšie výsledky sa odporúča užívať biotín pravideľne. Odporúčaná denná dávka biotínu je 1mg.

MSM – methylsulfonylmethan zabezpečuje pružnú väzbu medzi proteínmi pre vlasy, pokožku, rovnako aj pre kĺby, šľachy a chrupavky. MSM je organickou formou síry, ktorá je pre ľudské telo veľmi dôležitý minerál. Síra, ktorá je na ôsmom mieste najviac zastúpených chemických prvkov v ľudskom tele a zároveň piatym najdôležitejším prvkom pre udržanie životne dôležitých funkcií, je tiež nevyhnutným prvkom pre správnu tvorbu kolagénu a chrupaviek. Odporúčanou dávkou MSM je 150mg denne.

– Posledná trojica látok zabezpečuje telu a vlasom vyváženú iónovú mikrovýživu. Zinok, meďhorčík zaisťujú optimálnu hladinu esenciálnych prvkov pre rast vlasov. Ich prítomnosť v tele je v rámci podpory rastu vlasov nepostrádateľná a je viac než odporúčané, aby kvalitný výživový doplnok obsahoval vyváženú kombináciu všetkých troch minerálov.

Správne vitamíny na vlasy

Neradi by sme z tohto článku urobili PR reklamu a presadzovali nejaké druhy vitamínov na vlasy. Sami dobre viete, že telu neuškodíte, ak budete okrem zdravej výživy využívať aj možnosti vitamínov a minerálov vo forme piluliek či kapsulí. Samozrejme, v tomto prípade platí, že si treba priplatiť za kvalitu. Reklamám sa v dnešnej dobe nedá na 100% dôverovať, preto siahnite na vitamíny na vlasy čisto prírodných produktov, o ktorých viete, že sa v zložení nenachádzajú nijaké vedľajšie látky, iba čistá príroda a dokonalá vyváženosť kľúčových ingrediencií.

Kde inde hľadať tieto produkty než v BIO obchodoch? Pre niekoho nezmysel a zbytočná strata peňazí, pre iného životný štýl, bez ktorého si nevie predstaviť svoje fungovanie. Aj ja som sa na to nechala zlákať. Dnes som si istá, že to bol jeden z najlepších krokov v mojom živote. Po zázračných prírodných pilulkách, ktoré obsahovali 100% danej rastliny či byliny sa mi zlepšil zdravotný stav na nepoznanie. A to nie je všetko! Pokožka zostala priam hodvábna a tie vlasy….

Počuli ste niekedy o prírodných látkach ako chlorella, spirulina či zelený jačmeň? Nie? Tak to neviete o čo prichádzate. Táto sila prírody z vás vymyje všetky škodliviny usadené na rôznych orgánoch, vďaka čomu sa výsledky prejavia zvnútra i zvonka po krátkej dobe užívania. Preto ak chcete, aby vypadávanie vlasov pominulo, chcete mať vlásky ako malé dievčatko, krásne, lesklé a bez problémov, tieto vitamíny na vlasy sú pre vás najlepšou voľbou!

7 Odpovedí

    1. Ďakujeme za komentár, pripravíme teda odborný článok aj o Donnahair, aby sme mali lepšiu predstavu

  1. Pre mňa je ideálne pre vlasy kombinácia biotinu a omega 3 mastnych kyselin. A kazdy den jesť ha hrsť orieškov a mandlí, ktoré prospievajú aj štíhlej postave 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.