Alopecia areata predstavuje autoimunitné ochorenie kože, ktoré má za následok vypadávanie vlasov a tvorbu lysín. Alopecia areata je rozšírené ochorenie, trpí ním viac ako štyri milióny Európanov .

Alopecia areata je spôsobená problémami s imunitným systémom (telu prirodzenou obranyschopnosťou proti infekciám a chorobám). Častejšie sa vyskytuje u ľudí s autoimunitnými poruchami, ako je zvýšená funkcia štítnej žľazy (hypertyreóza), diabetes či Downov syndróm.

Vedci predpokladajú, že gény niektorých ľudí sú viac náchylné k vzniku alopecie areata. Ak vo vašej rodine trpí týmto ochorením jeden z piatich ľudí, ste k vzniku tejto choroby náchylnejší. Alopecia areata sa môže objaviť v každom veku.

Nie každý človek stratí všetky vlasy na hlave  alebo na tele. Tento proces nastáva len u 5 percent ľudí. Vlasy často narastú znova, ale znova môžu tiež vypadnúť.

Alopecia nie je nákazlivá, takže sa nemusíte obávať, že vás ňou niekto nakazí. U ľudí trpiacich touto chorobou  imunitný systém napadá vlasové folikuly (štruktúry, ktoré obsahujú korienky vlasov), čo spôsobuje vypadávanie vlasov. Výsledkom sú jemné a riedke vlasy, ktoré môžu úplne vypadnúť. Táto choroba sa najčastejšie vyskytuje u inak zdravých ľudí.

alopecia areata

Symptómy alopecie areata

Existuje len veľmi málo príznakov alopecie. Príznaky sa pohybujú v rozmedzí od mierneho až ťažkého vypadávania vlasov, ktoré môžu alebo nemusia byť trvalé. Nižšie sú uvedené aspoň niektoré najčastejšie príznaky:

Väčšie riziko vzniku alopecie areata máte, ak:

Liečba alopecie areata

Existuje celý rad procedúr pre liečbu , ale žiadna nie je úplne účinná pre každého človeka. Každý človek reaguje na liečbu inak. Niektoré z dostupných procedúr majú vysoké riziko nežiaducich účinkov.

Najčastejšie sa na alopeciu areta používa liečba kortikostereodimi. Kortikosteroidyové krémy sú aplikované na lysiny a  sú obľúbenou liečbou u dermatológov, hoci je táto liečba účinná len pre tie najmiernejšie prípady. V  niektorých prípadoch použité kortikosteroidy  môžu spôsobiť nežiaduce účinky, ako je rednutie kostí.

Akýkoľvek typ vypadávania vlasov môže ľuďom spôsobovať stres a nepríjemné pocity, takže by ste mali navštíviť svojho praktického lekára a prekonzultovať  s ním možnosti liečby.

Ak chcete liečiť vypadávanie vlasov z kozmetických dôvodov, obľúbenými liekmi sú finasterid a minoxidil. Alopecia areata sa zvyčajne lieči steroidnými injekciami, aj keď je v niektorých prípadoch možné použiť steroidný krém, gél alebo masť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.